Bemutatkozik Balog Lehel, a leendő első osztály tanítója
Emlékszel arra, amikor először hallottad azt a kifejezést, hogy Waldorf pedagógia?
1996 tavaszán egy előadáson az előadó egy olyan, szinte mesébe illő világról beszélt, ami az én akkori szabadságideálomhoz nagyon közel állt. Az előadás után a kérdésemre válaszolva kiderült, hogy a Waldorf tanárképzésről beszélt. Ősszel már én is ott voltam a leendő osztálytanítók soraiban egy sikeres felvételi folyamat után.
Az első hospitálásom alkalmával találkoztam a csodával, vagyis egy olyan nyelvtan órával, amelyik után a gyermekek nem akartak kimenni a szünetben, arra kérték a tanítójukat, hogy folytassa az órát. Azóta meggyőződésem, hogy ez az én utam, és erre a minőségre törekszem, hogy ezt a csodát minél több gyermek megélhesse.
Mesélnél az útról, amit azóta bejártál?
A tanulmányaim elvégzése után a sorsom Magyarországra terelt. Itt lettem osztálytanító 2000 nyarán a Gödöllői Waldorf Iskolában. Azóta három osztálynak voltam az osztálytanítója és közel száz diákom életére lehettem hatással rövidebb, vagy hosszabb ideig. Szabadidőmben a tapasztalataimat, tudásomat megosztva próbáltam segíteni kisebb, fiatalabb iskoláknak Székelyföldön és Budapesten.
Hogyan folytatnád a mondatot: egy Waldorf pedagógus…
Egy Waldorf pedagógus nyitott a világra. Szeretettel és bölcsességgel vezeti a rábízott gyerekeket az útjuk közös szakaszán. Napról-napra arra törekszik, hogy mindezekben egyre jobb legyen.
Mi hozott hozzánk? Miért a Csillagberek?
Szerencsém volt, mert kívülállóként, de már a kezdetektől figyelemmel kísérhettem a Csillagberek Waldorf Iskolát. Ez idő alatt többször is kaptam megkeresést, aminek eddig ellenálltam, de mostanra megérett az idő a vált(oz)ásra. Azért a Csillagberek, mert itt érzékelem azt a „kelyhet”, amelyik megtart, vagyis azt a bizalomteljes, befogadó közösséget, melyben szívesen dolgoznék, és mely lehetővé teszi, hogy adhassam a tudásom legjavát a gyerekeknek és a közösségnek.
Mi az, ami számodra fontos egy osztályközösségben?
Az osztályközösségben számomra a legfontosabb, maga a közösség, hogy tudatában legyünk annak, hogy egységet alkotunk, hogy a különbözőségeink egymást kiegészítsék, és ne pedig egymás ellen feszüljenek.
Mondanál pár szót a személyes életedről?
Magamról annyit, hogy Székelyföldön, Csíkszeredában születtem. Családom minden tagjának Waldorfos múltja van. A feleségem Waldorf óvodákban dolgozott, és a gyerekeink is Waldorf óvodákba, iskolákba, gimnáziumokba jártak/járnak.