Aki waldorf útra adja a gyermekét, általában belső meggyőződésből gondolja úgy, hogy ez a megfelelő út. Ez motiválja, hogy felvételizzen – gyermekével együtt/párhuzamosan – az első osztályba.
A waldorf iskolákban márciusban zajlottak le a Felvételik. 2013-ban a mértéktelen túljelentkezés jellemezte a Budapesten és környékén működő népszerű Waldorf iskolákat. A Pesthidegkúti-ba 10 helyre 80 család jelentkezett, Óbudán és Solymáron pedig alig volt hely külsősöknek. Külsősöknek? Mit is jelent ez?
Bevett szokás a waldorf iskolákban, hogy a már oda járó gyermekek kisebb testvéreinek – amennyiben érettek az iskolakezdésre és más szempontok alapján is megfelelnek – helyet biztosítanak a leendő első osztályban. Így az osztálytanító először azt veszi számba, hány „testvér gyermek” jön majd, és utána teszi közzé, hogy „külsősöknek”, vagyis a nem az adott iskolába járóknak hány helyet tudnak biztosítani. Ez a szám 2013-ban meglehetősen kritikusan alakult.
Március végén számos család kapott értesítést, aminek tárgymezejében ez állt: Nem nyert felvételt. Az indok: az óriási mértékű túljelentkezés.
Mit tehet az, akinek nem vették fel a gyermekét?
- Próbálkozik: várólistára íratja fel magát, próbál beszélni a leendő osztálytanítóval, esetleg kuncsorog.
- Felméri a lehetőségeket: milyen más waldorf-intézmény jöhet szóba. Elmegy és beadja a jelentkezési lapokat. És amikor az se jön össze, és újabb „Nem nyert felvételt” tárgyú levelet kap…
- Körülnéz másféle intézményekben, és ezzel párhuzamosan előveszi azt a bizonyos szórólapot és elgondolkodik, hogy vajon hol is van az a Káposztásmegyer, ahol új iskola indul.