Iskolánk minden évben november és február között felvételi tájékoztató esteket szervez az intézmény iránt érdeklődő családok számára.
A beszélgetéseken a szülők tájékoztatást kapnak a Waldorf-pedagógiáról. Megismerhetik annak történetét, az emberről, és a gyermeki fejlődésről kialakított képét. Betekintést kaphatnak a Waldorf-tanterv elemeibe, a Waldorf-pedagógia módszertanába. Megismerhetik iskolánk értékrendszerét, jövőképét, szervezeti kereteit, működési sajátosságait. A tájékoztatók során – ha már köztünk van – a szülők megismerhetik gyermekük leendő osztálytanítóját is. (A programról részletesen ITT>> lehet tájékozódni.)
Az iskolánkba jelentkezni vágyó családok a Tanári Kollégium által összeállított kérdéssor alapján összefüggő fogalmazást készítenek gyermekükről. A gyermekleírás bemutatja a gyermek fejlődését a fogantatásától az iskolába lépésig, a családi környezetet, a családban működő nevelési gyakorlatot. A gyermekleírást és a jelentkezési lapot az iskolának eljuttatva fejezi ki a család csatlakozási szándékát intézményünk felé.
ÁLTALÁNOS ISKOLA
GIMNÁZIUM
A Tanári Kollégium beiskolázási csoportja a leendő osztálytanítóval nagy odaadással, gondossággal tanulmányozza az elkészült gyermekleírásokat. A szülők által leírt információkat tapintattal, bizalmasan kezelik, és ítéletmentesen, a gyermek és a család iránti szeretetteljes figyelemmel, tisztelettel olvassák. Az elkészült leírások alapján igyekeznek képet alkotni a gyermek fejlődésének sajátosságairól, személyiségéről, illetve, hogy viselkedésében hordozza-e már az iskolaérettség jeleit. Rátekintenek a családi házban folyó nevelési gyakorlatra, és arra, hogy a Waldorf-pedagógia szerves folytatása tud-e lenni az otthoni életmódnak, értékrendszernek.
A jelentkezés leadása, a gyermekleírás összefüggéseinek feltárása után márciusban a gyermekeket ismerkedő játékra hívjuk. Az ismerkedő játék során a gyerekek egyénileg, párosan vagy kis csoportokban sok mozgásos játékkal kísérve egy mesét játszanak el a játékot vezető pedagógusunk segítségével. Ha már jelen van az iskolában, akkor az ismerkedő játékot természetesen a leendő osztálytanító vezeti. Az ismerkedő játék célja, hogy a beiskolázási csoport tagjai ráláthassanak, hol tartanak az osztályba jelentkező gyermekek fejlődésükben, feltárja egy hosszú távú pedagógiai folyamat kiinduló pontját. Ez a gyermekek nevelésére, tanítására való felkészülésben segíti a pedagógusok munkáját.
Az ismerkedő játékok után a Tanári Kollégium beiskolázást kísérő tagjai személyesen is találkoznak a szülőkkel. A beszélgetés során mesélünk az ismerkedő játék tapasztalatairól, a szülők feltehetik a kérdéseiket az iskolával, a pedagógiával, a gyermekleírással, esetleg gyermekük fejlődésével kapcsolatban, és kifejthetik mindazt, amit a gyermekleírásban esetleg nem tudtak megjeleníteni. A pedagógusok is feltehetik a családdal, a gyermekkel, a jelentkezéssel kapcsolatos kérdéseiket, és bemutatják a szülőknek a gyermekleírás alapján kialakult meglátásaikat.
A gyermekről alkotott kép teljesebbé tétele érdekében a pedagógusok kezdeményezhetik, hogy meglátogatják a gyermeket óvodájában, esetleg otthonában is.
Intézményünk nem kötelező felvételt biztosító iskola. Az első osztályok kialakítását a leendő osztálytanító és az iskolában tanító tanárok közösen végzik. Az osztálytanító a Tanári Kollégium támogatásával a gyermekleírások, a szülőkkel folytatott beszélgetés és az ismerkedő játék tapasztalatai alapján állítja össze az osztályt. A Tanári Konferencia dönt a jelentkező gyermekek felvételéről.
Az osztály kialakításakor a pedagógusok sokrétű szempontrendszer szerint mérlegelnek:
- A pedagógusok törekednek arra, hogy az osztályokban azonos arányban legyenek jelen a fiúk és a leányok.
- Lényeges szempont, hogy a tanár és diák személyes kapcsolata mellett a diákok közötti kapcsolatok sokszínűsége is megjelenhessen, mert ez jelentős nevelő erővel bír. Ezért a tanítók olyan osztályok kialakítására törekednek, amelyekben a különböző temperamentumú, lelki alkatú gyermekek között egyensúly van. Lehetőség szerint igyekezetet fordítanak a gazdag szociális háló építésére.
- A Waldorf-iskolákban a gazdag szociális tapasztalatokat lehetővé tevő, nagy létszámmal dolgozó osztályokat tartjuk kedvezőnek a gyerekek fejlődése számára. Ezért osztályainkat 25-27 fővel tartjuk optimálisnak elindítani.
- A Waldorf-iskolák általános pedagógiai célkitűzése a gyermekek harmonikus, egészséges fejlődése. Ennek következtében a jelentkező gyermekeknél nem a jövőben várható teljesítmény a felvétel kritériuma. Ugyanakkor az osztályokba befogadható kiemelt figyelmet, egyéni bánásmódot igénylő és a sajátos nevelési igényű diákok ideális létszáma 10% körül van.
A felvételi folyamat végéhez érve, március végén-április elején a szülők minden esetben írásbeli értesítést kapnak arról, hogy az iskola tudja-e fogadni gyermeküket.
A felvételi folyamat bármely pontján a Tanári Konferencia dönthet a gyermek felvételéről vagy a felvételi eljárás lezárásáról.
Kérjük, ügyelj arra, hogy a gyermeked életkorának megfelelő jelentkezési lapot töltöd le!
ÁLTALÁNOS ISKOLA
GIMNÁZIUM